Inne klienci wybrali
Hard Candy! Sweatshirt Caramelle
Hard Candy! Sweatshirt Caramelle
459,00 zł
Forget about love! Tee
Forget about love! Tee
149,00 zł
Broken Heart Cure! Tee
Broken Heart Cure! Tee
149,00 zł
O trendach, albo jak odbywa się trend forecasting
4.jpg

Często od ludzi wokół mnie słyszę pytanie „Skąd pojawiają się trendy’’. Dlaczego na wybiegu widzimy podobne detale, pomysły, jednakowe kolory u różnych marek? Czy oni mają zamknięte spotkanie przed danym sezonem gdzie decydują co pokazać? Nie, projektanci nie spotykają się w żadnych pokojach, nie zdzwaniają się, mimo tego - chowają swoje idee i projekty, które tworzą przed pokazami kolejnego sezonu. Jednak nie magia i nie seanse spirytystyczne tworzą trendy. Jak to się odbywa i co jest w osnowie ja spróbuje opowiedzieć.

Zacznę od tego, że na świecie istnieją agencje, które zajmują się badaniami w sferze trendów, np. WGSN, Wiconnect fashion, Promostyl i inne. Ich praca polega nie tylko na tym, aby zbierać informacje z różnych dziedzin na całym świecie, ale i podawać taką informację producentam tkanin, materiałów itd. Z usług takich agencji często korzystają firmy, tworzące fast fashion, młode marki, które czasami boją się swoich własnych pomysłów; rozwijające się firmy, które chcą zawsze być na bieżąco. 

Ale istnieje i inna droga. Jak już pisałam, dane albumy z prognozami trendów są bardzo istotne dla producentów tkanin. W wyniku tego firmy kupują tkaniny, które im się podobają, stworzone według wszystkich kryteriów nadchodzącego sezonu. To jest pieczenie dwóch ciastek na jednym ogniu - ubrania stają się modnymi, ale marka nie musi płacić za albumy, do których dostęp kosztuje naprawdę sporo. W osnowie badania trendów leży dokładny, wszechstronny, wieloformatowy zbiór informacji. Zaangażowane są w to wszystkie dziedziny: polityka, technologia, sztuka, muzyka, filmy, ekologia , kultura itd. W agencji są ludzie, którzy odpowiadają za każdą z tych dziedzin, albo kilku ludzi odpowiedzialnych za jedną dziedzinę. Raz na pół roku odbywa się spotkanie, na którym wszystkie te informację zostają zebrane w całość, i z tego tworzą się trendy, które widzimy wokół nas - na wybiegach i w sklepach. To jest jak praca perfumiarza – zebrać wszystkie kwiaty i stworzyć jeden zapach.

Duże marki, jak Chanel albo Hermes, wykorzystują własne oddziały, które zajmują się prognozami trendu. Przy tym jednym z priorytetów jest praca i inspiracja samego projektanta. Ale oprócz inspiracji i pomysłów jest jeszcze najważniejszy punkt - strona komercyjna. Jeżeli kolekcja nie będzie komercyjna, to skórka za wyprawkę tym pomysłom, które ma projektant. Oczywiście piszę teraz o Pret-a-porte.

Czasami jest tak, że Haute-Couture zaczyna przykrywać Pret-a-porter; wysoka moda, przedstawiona od strony casualowej, prowadzi do zmniejszenia sprzedaży i zmianie dyrektora kreatywnego. Jak Galliano i Dior. Oczywiście ważnym był skandal w kawiarni La Perla w Paryżu, ale też to, że projektant dawno zszedł z wytyczonej drogi. Jednak Dior -to jest klasyka, elegancja, kobiecość, a nie awangarda, którą wykorzystywał Galliano więcej i więcej w swoich kolekcjach. Ale, oczywiści, awangarda często jest prekursorem trendów.

Tak doszłam do bardzo ciekawej części, a, mianowicie, prognozy trendów z punktu widzenia mody awangardowej. To mój ulubiony Alexander McQueen, to Rei Kawakubo, to Gareth Pugh, Yoghi Yamamoto, Maison Martin Margiela i inni. Moda awangardowa w większym stopniu jest sztuką, a następnie ubraniem. Pomysły i trendy, związane ze sztuką czerpane są z obrazów, rzeźb albo kolekcji niszowych projektantów. Ci projektanci od początku pozwolili sobie sporo głębiej wykorzystywać swoje inspiracje i pomysły i pokazywać je na wybiegu, często nie jako Haute- Couture, a właśnie jako Pret–a–Porter. To jest właśnie prawdziwa moda: wyrażenie, fantazja, która już niesie w sobie odbicia różnych dziedzin życia – od polityki i historii do socjalno – kulturowych zmian. Tak np McQueen wykorzystywał historie wojen między Anglią a Szkocją; patrzył w przyszłość i życie gadów w Plato Atlantis; zjednoczył królewską majestat i części ubrań królewskich osób w Paryżu i styl punków lat 70-tych w zimowej kolekcji 2006 roku. 

Na chwilę obecną wiadomo tylko o trzech kierunkach i prognozach trendów: agencji, oddziałach w domach mody, projektanci awangardziści. Ale nie należy zapominać o trendsetterach. To blogerzy outsiderzy, freaki i gwiazdy. Jak by to nie brzmiało paradoksalnie - trend zaniżonych lup spuszczonych spodni i jeansów, szczególnie w Ameryce, narodził się w amerykańskich więzieniach. To przykład tego, że trendy mogą narodzić się nie tylko z czegoś pięknego. Na przykład futrzane klapki Prada lub futrzane buty na bosą nogę Rochas to nic innego, jak odwrócenie globalnego ocieplenia, albo zmiany w otaczającym nas świecie, gdzie latem nam zimno, a w zimie chodzimy w podkoszulkach. Prawie wszystkie zmiany na świecie mają swój oddźwięk na wybiegu. Na przykład kolorami roku po decyzji instytutu Pantone 2016 roku zostały dwa kolory - delikatnie różowy i blado lawendowy. Przypomnijcie sobie kolekcje Gucci Alessandro Michele – kobiece sylwetki, kobieto podobni mężczyźni, delikatne dziewczyny z widocznymi żyłami na skórze. Dla mnie połączenie tych kolorów charakteryzuje tą infantylną bezpłciową grę. Z innej strony, przedstawiciele Pantone komentują te kolory jako delikatnie różowy kwarc. Ten kolor pokazuje stan współczucia i uczucia opanowania. Blado lawendowy natomiast w systemie kolorów Pantone ma piękną nazwę "Spokój". Spokój – to kolor, który pokazuje błękitne niebo nad głową, daje uczucie beznamiętności i spokoju w niespokojnych czasach. Przeglądając wszystkie minione zmiany na świecie, akty terrorystyczne, wojny, wybuchy, naprawdę jest nam potrzebny spokój i poczucie bezpieczeństwa. Wszystko jest logiczne.

Trendy bywają długotrwałe i krótkotrwałe. Krótkotrwałe trendy trwają około roku – dwóch, długotrwałe sporo dłużej, np styl military, czarno – białe kolory, moda lat 50 – tych. W pewnym momencie długotrwałe trendy osiągają swój szczyt popularności, a w innym momencie zostają tylko w szczegółach. Tak albo inaczej zostają one na stałe, tylko przechodzą z trendów do klasyki. Przy tym nie tylko styl ale i różnorodność tkanin może być w trendzie, jak na przykład neopren. Chociaż z każdym rokiem te same trendy mają nowe oblicza, nową twarz. Mówiąc prostym językiem - co roku odbywa się upgrade. Jak z systemem operacyjnym na Iphonie – wszystko jakby wygląda po staremu, ale niektóre formy i szczegóły się zmieniły.

Jest jeszcze ciekawe istnienie niedotkliwego trendu, który z kolei będzie wspierany dotkliwymi trendami. Na przykład – komfort, uczucie komfortu. Ludzie coraz częściej wybierają wygodne kawiarnie zamiast ogromnych restauracji, fotele, a nie krzesła, odpoczynek w górach przy kominku ani w Dubaju. Ludzie próbują uwolnić się od białych kołnierzyków, obcisłych koszul i równych pleców w minimalistycznych biurach. Do mody wchodzą pikowane materiały, oversize, miękkie tkaniny, wiązane na drutach, eco-futra. Odzież- kokon, w której można się schować i odpocząć.

Badania wykorzystują nie tylko do szukania trendów. Tak projektanci w domach mody często zwracają się do archiwów, powracają stare modele ubrań albo zmieniają ich pod siebie. Ciekawe jest, że takie badania odbywają się nie tylko wewnątrz jednego domu, ale i projektanci z innych domów zaczynaja badać kolekcje swojej konkurencji. Czasami wychodzi bardzo śmiesznie i niezręcznie. O Zarze w ogóle nie ma co mówić. Marki jak Zara czekają tylko na pierwsze pokazy żeby odrazu „ukraść’’ modele ubrań z wybiegu i produkować je dla szerokiej masy.

Podsumowując, można powiedzieć, że prognozy i wyszukiwania trendów jest dość ciężkim i pracochłonnym procesem. Absolutnie nie każdy może określić i zrozumieć modę i osiągnąć sukces komercyjny. Warto też nie zapominać, że projektanci obracają się w jednej sferze, w miastach odbywają się te same wystawy, wychodzą te same filmy. Projektanci nie mieszkają na innej planecie, oni tak jak i my widzą to samo, tylko potrafią przekazać to, co zobaczą, przez pryzmat mody. Tak kolekcje Dior Homme były inspirowane punkiem londyńskim i zespołem Babyshambles, a film Wyznania gejszy odtworzył się w kolekcji Christian Dior Haute Couture. W świecie trendów nie ma fantastyki i magii. To praktycznie wiedza z dużym udziałem talentu.


Tekst: Daria Bambalina

"Dash My Buttons po raz pierwszy prezentuje kolekcję premium, w całości

wykonaną z ekologicznych tkanin, między innymi eukaliptusa,

lnu, bambusa, bawełny i wełny."

"We własnych kreacjach Dash My Buttons stosują alternatywne podejście do produkcji,

wykorzystują szereg zrównoważonych tkanin, w tym TENCEL® i LYOCELL®, które są

produkowane z celulozy drzewnej, a dokładnie z drewna eukaliptusowego."


 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl